
44 nejlepších nástrojů pro specialisty online marketingu
Specialista online marketingu potřebuje ke své práci online nástroje, bez kterých se zkrátka neobejde. Připravila jsem komplexní seznam 44 nejlepších nástrojů digitálního marketingu, které vám zjednoduší a urychlí práci, nehledě na vaše cíle, včetně nástrojů bezplatných i placených.
Ať se zaměřujete na budování vztahu se zákazníky, vítězství nad konkurencí nebo objevování nových marketingových příležitostí, tyto nástroje vám poslouží jako dobrý základ, pro vaše marketingové aktivity.
Dostupné inovativní nástroje výrazně podporují růst a redukují čas strávený nad nudnými úkoly. Na druhou stranu, pokud nepoužíváte moderní marketingové nástroje, můžete zaostávat za konkurencí. Dobrá zpráva je ta, že pokud si vyberete vhodné marketingové nástroje, splní vaše (skoro) všechny povinnosti!
Seznam nástrojů vznikl na základě mých marketingových zkušeností i ostatních specialistů online marketingu. Chybí vám zde nástroj, který rádi používáte? Napište mi na marketing@ivananeckarova.com a já váš typ s radostí přidám.
Každý specialista online marketingu potřebuje ke své práci trochu jiné nástroje, ale spousta se jich prolíná. Pokud potřebujete poradit s vhodným výběrem nástrojů pro váš online marketing, domluvte si se mnou konzultaci. Ušetřete si čas vyhledáváním jednotlivých nástrojů a přečtěte si vytvořený seznam marketingových nástrojů.
Nástroje pro tvorbu a plánování příspěvků na sociální sítě
Jedním z požadavků specialistů zaměřených na sociální sítě, je mít k dispozici nástroj, pomocí kterého budou moct plánovat, tvořit a spravovat několik profilů, různých sociálních sítích, na jednom místě. To ještě není všechno, nástroj by měl monitorovat všechny komentáře, zprávy, být přehledný, s možností pracovat v týmu, uživatelsky přívětivý a za dobrou cenu. Ano, i takový nástroj existuje, ale budete si za něho muset připlatit. Na trhu je dostupných několik nástrojů a záleží, kolik sociálních sítí spravujete, jaké funkce jsou pro vás důležité a jestli je pro vás důležitější cena nebo uživatelská přívětivost a radši si připlatíte.
Facebook Business Suite & Creator Studio
Facebook nabízí svůj vlastní nástroj, v kterém můžete tvořit a plánovat příspěvky pro vaše Facebookové a Instagramové účty. Přímo v tzv. Creator Studio můžete připravit, naplánovat příspěvky a stories pro všechny vaše účty, pouhým překliknutím, na jednom místě. Příspěvky můžete také připravit přes Facebook Business Suite, pokud již máte hotovou grafiku a jen potřebujete přidat text a naplánovat příspěvek. Výhodou tohoto nástroje je, že je zdarma, přímo od poskytovatele a pro všechny, kteří mají Business Manager je zdarma. Pokud ještě nemáte Business manager, založte si účet, propojte se svýmu účty na Facebooku a Instagramu a máte hotovo.
Zoomsphere
Velmi kvalitním a jedním z nejoblíbenějších nástrojů, nejen pro správu různých sociálních sítí, je Zoomsphere. Tak jako jiné nástroje nabízí základní služby pro sociální sítě. Navíc získáte detailní analytiku spojenou s vašimi aktivitami na sociálních sítích, ale hlavně možnost community managementu a social listeningu. V podstatě si zvolíte, o jaké služby byste měli zájem a přímo za ty zaplatíte. Zoomsphere je profesionální nástroj pro správu sociálních sítí, a i tak vypadá jeho cena, pokud spravujete jen pár profilů, nevyplatí se vám. Můžete ho, ale vyzkoušet na 14 dní zdarma. Cena začíná od 149€/službu/měsíc — podívejte se na ceník Zoomsphere.
Kontentino
Pokud toužíte po profesionálním nástroji pro management sociálních sítí, který není tak drahý a zároveň má všechny různé vychytávky, tak právě Kontentino je pro vás to pravé. Přehledný nástroj se službami, které potřebujete, pokud se věnujete sociálním sítím. Je vhodný pro větší týmy, spolupráci a schvalování. Kontentino nemá žádný tarif zdarma, ale jeho cena začíná na 44€/měsíc, dle tarifu a služeb, které si vyberete — ceník Kontentino.
Buffer
Začínáte-li se sociálními sítěmi a hledáte nástroj, který zvládne základní aktivity se sociálními sítěmi, zkuste Buffer. Určitě si s jeho službami vystačíte ze začátku a sami uvidíte, jak se vám s touto platformou bude pracovat. Buffer neustále pracuje na vylepšení svého nástroje, ale nebudete moct například přidat k příspěvku tag, GIF a uživatelská přívětivost je průměrná. Výhodou je, že Buffer nabízí své služby zdarma, pokud spravujete pouze 3 sociální sítě. Pokud jich máte více, platíte $6 za každý přidaný profil — ceník Buffer.
Hootsuite
Dalším nástrojem na trhu pro správu sociálních sítí je Hootsuite. Stejně jako ostatní nástroje naplánujete příspěvek, máte k dispozici analytiku, monitorování zpráv aj. Hootsuite má několik tarifů, z kterých si můžete vybrat, co zrovna potřebujete. Pokud ale spravujete více profilů, připlatíte si. Zároveň má řadu chyb ve svém rozhraní, a pokud jste zvyklí plánovat příspěvky na IG, s tímto nástrojem moc nepochodíte. V čas naplánování příspěvku vám přijde notifikace, abyste nahráli příspěvek přes IG aplikaci. Hootsuite má k dispozici i verzi zdarma, ale můžete přidat pouze 2 sociální profily a max. naplánovat 5 příspěvků na týden. Placené verze začíná na $19 s možností vyzkoušení na 14 dní zdarma — ceník Hootsuite.
Nástrojů na správu sociální sítě je opravdu hodně a pokud jste si ještě nevybrali, můžete se podívat na další nástroje dostupné na trhu — například Sprout Social, Planoly (IG, Pinterest), Later (převážně IG), Agorapulse, SocialChamp, eClincher, Social Bee aj.
Nástroje pro tvorbu a rozesílání e-mailů
Specialista online marketingu, který se věnují především e-mail marketingu, ma k dispozici na trhu velký výběr dostupných nástrojů. Nástroje nabízí základní funkce jako tvorbu, rozesílání a plánování e-mailů, a další dodatkové služby jako tvorbu formulářů, landing stránek aj. Při výběru e-mailového nástroje záleží, jak máte velkou databázi kontaktů a jak často e-maily posíláte. Pokud má vaše databáze přibližně do 1000 kontaktů, je možné využívat e-mailové nástroje, v některých případech, zdarma. V případě velké databáze a hromadného posílání e-mailů se bohužel platbě za tyto služby nevyhnete. Nástroje se mezi sebou většinou až tak neliší, většinou mají jen rozdíl v editoru při tvorbě e-mailů, nabízených službách a ceně.
Mailchimp
Mailchimp je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších nástrojů, nejen pro tvorbu e-mailů. Je to e-mailový nástroj se spoustou nabízených služeb a pokud si nastavíte propojení s vaším webem, zaručuje slušnou doručitelnost e-mailů. Služeb. které nabízí Mailchimp je opravdu hodně a je pouze na vás, co od nástroje očekáváte za funkce. Základní e-mail marketing zvládne! Nevýhodou u Mailchimpu je jeho uživatelské rozhraní, v kterém na první pohled není až tak jednoduché pracovat a pro některé může být problém dostupnost nástroje pouze v angličtině. V základní verzi, která je poskytována zdarma, najdete ve spodní části každého e-mailu logo Mailchimpu. U Mailchimpu se platí na základě velikosti databáze a poté si vyberete tarif na základě služeb, které hledáte. Pokud máte do 2000 kontaktů v databázi, můžete využívat jeho služby zdarma, včetně přihlašovacího formuláře na web, propojení se sociálními sítěmi a mnoho dalšího — ceník Mailchimp.
SmartEmailing
E-mailový nástroj od SmartEmailing je český nástroj s funkcemi, které se vám budou hodit. Můžete vytvářet webové formuláře, dotazníky, tzv. smart kampaně (automatizované e-maily), segmentovat kontakty a třeba A/B testovat. SmartEmailing je opravdu výkonný, pokud posíláte často svým zákazníkům různé transakční e-maily. Dají se jednoduše nastavit a máte přehled, které vám zrovna běží a analytiku až na osobu, s historií. SmartEmaling umožňuje také oslovovat uživatele jménem se správným skloňováním a přidat přílohu k e-mailu. U SmartEmailingu máte k dispozici všechny služby u jakékoliv tarifu (dle velikosti dazabáze). Nevýhodou tohoto nástroje je cena, nemá totiž dostupnou žádnou verzi zdarma. Můžete si jej, ale vyzkoušet na měsíc zdarma. Ceny začínají na 193 Kč s DPH za 500 kontaktů — ceník SmartEmailing.
Ecomail
Ecomail je další česká platforma pro tvorbu e-mailů. Má podobné funkce jako předchozí SmartEmaling. Specializuje se primárně na automatizaci kampaní, segmentaci klientů a výkonnost kampaní. Ecomail lze také přímo napojit na Facebook, cílit reklamy na vaši databázi zákazníků nebo sbírat tzv. leads z kampaní přímo do e-mailové databáze. Ecomail ceny jsou postavené na velikosti databáze a dvou tarifech poskytující různé služby. Jestliže nemáte více jak 200 klientů a nepošlete více než 200 e-mailů za měsíc je zdarma — ceník Ecomail. V porovnání s předchozím řešením je Ecomail levnější a má dobrou zákaznickou podporu.
MailerLite
Pokud hledáte opravdu služný editor k tvorbě e-mailů, ten má rozhodně MailerLite. Můžete si do e-mailů přidat spoustu vychytávek, které vylepšují zážitky vašich čtenářů, například přidání události do kalendáře dle vaší používané platformy nebo dotazník v těle e-mailu! Nevýhodou MailerLite může být pro některé platforma v angličtině, ale na druhou stranu, pokud vám něco nefunguje nebo máte problém, stačí kontaktovat podporu a ta vám bleskurychle odpoví. MailerLite tarify jsou rozdělené dle velikosti databáze a počtu e-mailů, které posíláte za měsíc. S menší databází do 1000 kontaktů/e-mailů za měsíc je platforma zdarma — ceník MailerLite.
SendinBlue
Zajímavým nástrojem pro tvorbu a automatizaci e-mailů je SendinBlue. Tento nástroj umožňuje denně poslat až 300 e-mailů a mít v databázi neomezený počet kontaktů a to zdarma. Takže pokud máte velkou databázi, pohybujete se v e-commerce, segmentujete zákazníky a hledáte nástroj pro e-mail marketing, SendinBlue je skvělou volbou! Tento nástroj dokáže poslat velké množství e-mailů za malou nebo žádnou cenu, ale má i své mouchy z hlediska kvality a doručitelnosti e-mailů. Stejně jako u Mailchimpu má i SendinBlue ve své verzi zdarma, logo ve spodní části e-mailu. Tarify jsou rozdělené na základě počtu odeslaných e-mailů za den a typu služeb, které hledáte — ceník SendinBlue.
Nástroje pro optimalizaci stránek pro internetové vyhledávače
Specialista online marketingu, se zaměřením na optimalizaci stránek pro vyhledávače, se bez nástrojů pro analýzy a optimalizaci zkrátka neobejde. Nástrojů pro SEO specilisty je opravdu hodně, což se dá i očekávat vzhledem k obsáhlosti tohoto oboru. Vyberte si nejdůležitější a nejlepší nástroje, díky kterým vyladíte svůj web i web klienta, pro vyhledávače.
Ahrefs
Nejznámějším nástrojem pro SEO analýzy je nástroj Ahrefs. S pomocí Ahrefs zvládnete provést analýzu konkurence, obsahu stránek nebo klíčových slov. Jedná se o placený nástroj, ale nabízí zdarma službu zobrazení zpětných odkazů na weby. Ahrefs obsahuje i česká data, například ze Seznamu, ale není dostupný v češtině. Pokud byste si chtěli Ahrefs vyzkoušet, máte možnost si na 7 dní za $7 vyzkoušet jeho všechny funkce. Placená verze začíná na $99/měsíc — ceník Ahrefs.
Collabim
Jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro SEO v ČR je Collabim. Pomocí Collabimu můžete měřit pozice klíčových slov v různých vyhledávačích, vyhledávat podobná klíčová slova, zobrazit PPC reklamy, zanalyzovat webovou stránku, zjistit příležitosti na zpětné odkazy a pozici konkurence. Collabim je vhodný k pravidelnému monitoringu pozice ve vyhledávání. Ceny jsou mnohem přívětivější než u zahraničních nástrojů a můžete vyzkoušet i verzi zdarma, která je sice omezená, ale uvidíte jak by se vám s ním pracovalo — ceník Collabim. Navíc je celý nástroj v češtině.
Senuto
Senuto je polský nástroj se zaměřením primárně na klíčová slova. Můžete ho, ale také využít k monitorování výsledků vyhledávání, analýze vyhledatelnosti, analýze vaší konkurence nebo k plánování obsahu. Nástroj je přehledný s velkým množstvím grafů, monitoringem až 200 frází denně a skvělou analýzou konkurence. Aplikace bohužel není v češtině, ale můžete si ji vyzkoušet zdarma na 14 dní. Nejnižší dostupný tarif se pohybuje od 7€/měsíc — ceník Senuto.
Semrush
Semrush je nástrojem online marketingu k SEO auditům a PPC. Nabízí také audit k optimalizaci stránek, odhalení příležitostí ke zlepšení a analýzu klíčových slov. Semrush nabízí i analýzu obsahu na sociální sítě. V podstatě nahrazuje několik nástrojů — Google Trends, MOZ, Hootsuite. Semrush nabízí zdarma vyzkoušení nástroje na 14 dní a předplatné začíná na $119.95/měsíc — ceník Semrush.
Marketing Miner
Pokročilé analýzy webu pro specialisty online marketingu zvládne Marketing Miner. Rychle a jednoduše získává velké množství dat. Zvládne analýzy klíčových slov, zpětných odkazů, rychlost načítání webu a pozice ve vyhledávání (Google, včetně Seznamu), kontroluje indexace aj. Podle své specializace si přesně vyberete, které služby potřebujete. Marketing miner můžete v omezené podobě vyzkoušet zdarma, a placené tarify začínají od 649 Kč bez DPH/měsíc — ceník Marketing Miner.
MOZ SEO
MOZ SEO je nástrojem, který vyvinul metriku k hodnocení autority domény a stránky. Pomocí doménové autority tak zjistíte, na jakém místě na stránkách ve vyhledávači se váš web zobrazí. MOZ má k dispozici standardní nástroje pro SEO ve své prémiové verzi a pokrývá tak všechny oblasti SEO. MOZ si můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma, má detailní provedení analýz a komplexní škálu výzkumných nástrojů. Nevýhodou je na příklad čekací doba na automatickou aktualizaci, rozhraní není úplně intuitivní a limity na data v cenových balíčcích. Tarify začínají na ceně od 99$. MOZ má k dispozici i plugin do prohlížeče, který vám automaticky u každé stránky ukáže doménovou autoritu stránky a po aktivaci pluginu zobrazí i další informace — ceník MOZ SEO.
Monitor backlinks
Monitor backlinks vám pomůže mít pod kontrolou všechny zpětné odkazy na vaše stránky. Denně vám přijde do e-mailu informace o nových, změněných nebo očekávaných zpětných odkazech. Uvidíte přesné informace, jestli se jedná o follow či nofollow link, a prokliknete se přímo na stránku, která na vás odkazuje.
Screaming Frog
Screaming Frog je skvělý nástroj zdarma pro analýzu webu z on-page perspektivy. Tento nástroj vám projde všechny stránky webu a upozorní vás na nedostatky, zkontroluje titulky, nadpisy, h1, meta description, přesměrování či nefunkční odkazy. Screaming Frog je zdarma pro stránky do 500 podstránek.
Ubersuggest
Vyhledávat zdarma zpětné odkazy a klíčová slova můžete pomocí Ubersuggest, i když pouze 3 denně. Nástroj zvládne i analýzu konkurence, zobrazí trendy vyhledávání a SERP. Oproti jiným nástrojům je Ubersuggest za dobrou cenu. Určité analýzy máte zdarma a placená verze je od $12 nebo můžete jednorázově zaplatit $120 a můžete již používat Ubersuggest na vždy — ceník Ubersuggest.
Keyword Tool
Keyword Tool je našeptávač klíčových slov aneb jaká spojení lidé vyhledávají. Můžete si vybrat ze všech jazyků a zastoupená je i čeština.
SEMOR
SEMOR je našeptávač klíčových slov stejně jako předchozí odkaz. Vyhledávat spojení můžete v češtině.
Google Trends
Zanalyzujte trendy, o co je na světe zájem pomocí Google Trends. Zjistíte výsledky vyhledávání i aktuální trendy. Zadáním klíčového slova vám Google vyhodnotí zájem o dané téma. Vybírat můžete dle zemí, kategorií, typu média, zájmu aj.
Nástroje pro webovou analytiku
Webové stránky jsou středobodem všech online marketingových aktivit, kam směřujete své zákazníky. Specialista online marketingu potřebuje k detailnímu pochopení chování zákazníků aktivně a dlouhodobě sbírat data, pomocí analytických nástrojů. Analytické nástroje jsou nejdůležitějšími nástroji pro web, bez těchto dat se nedozvíte, jestli někdo navštěvuje vaše stránky, čte články, odkud přichází, jakou dobu na stránce stráví aj.
Google Analytics
Google Analytics je nejpoužívanější nástroj pro měření a reportování chování zákazníků na webu. V Google Analytics zároveň i vyhodnocujete úspěšnost PPC kampaní, musíte jen povolit a spárovat tyto účty. Nezapomeňte si nastavit vlastní výběry dat na základě toho, jaké data jsou pro vaše podnikání důležité. Vylučte svou vlastní IP adresu abyste svými návštěvami nezkreslovali výsledky a používejte UTM parametry pro přesnější analýzy návštěvníků, dle médií a kampaní. Používání Google Analytics je zdarma.
Google Search Console
Propojte Google Search Console (GSC) s Google Analytics a získejte data o klíčových slovech, pomocí kterých uživatelé přichází na váš web. To ale není všechno, pomocí tohoto nástroje zjistíte, jestli všechny vaše stránky jsou správně zaindexované, upozorní vás na chyby či nedostatky na webu a zobrazí data o návštěvnosti, aj. Pokud vytvoříte na webu novou stránku, nahrajte vaši site mapu znovu do GSC a Google ještě tentýž, či následující den, vaši novou stránku zaindexuje! Pomocí GSC se můžete také distancovat od zpětného odkazu, pokud by mohl poškodit vaši reputaci.
Google Tag Manager
Google Tag Manager je nástrojem, který slouží pro správu měřících kódů na vašem webu. Díky tomuto nástroji již nebudete muset každý kód (tzv. tag) přidávat do zdrojového kódu. Na web musíte přidat pouze jeden kód na Google Tag Manager (GTM). Všechny ostatní měřící kódy od Googlu a třetích stran, již přidáváte přímo do rozhraní GTM, bez potřeby webového developera. Od teď již budete mít přehled o tom, které kódy na webu používáte. Nevýhodou používání GTM je načítání všech kódů zároveň, při vstupu uživatele na stránku, což může zpomalit načítání webu a negativně ovlivnit tak zkušenost uživatele.
UTM builder
Pro správné zobrazení dat v Google Analytics, je dobré používat UTM kódy v odkazu při různých kampaních. Budete tak moct lépe zanalyzovat odkud, z jakého média a jaké kampaně vaši zákazníci přišli. Odkaz si můžete jednoduše vytvořit právě přes UTM builder.
HotJar
Pomocí mapy od HotJar budete přesně vědět, jak se chovají zákazníci na vaší stránce. Máte k dispozici tzv. heat mapy a videa, které ukazují, na co se uživatel dívá, co čte a na co kliká. Budete tak moct lépe optimalizovat svůj web a zlepšit zkušenost uživatele na vašem webu. HotJar je k dispozici i v omezené míře zdarma, takže proč tento nástroj, kterým můžete vylepšit web, nevyužít.
Nástroje pro tvorbu reklam tzv. výkonností marketing
Nástroje nebo tedy spíše platformy, které umožňují vytvořit reklamu pro vaše produkty nebudou až tak nové a každý specialista online marketingu by je měl znát.
Sklik
Pro český trh je specifický Sklik, pomocí kterého můžete vytvářet reklamy pro weby českého internetu s 95% pokrytím uživatelů českého internetu. Máte k dispozici bannerové kampaně, textové vyhledávání, produktové reklamy a re-marketing. Jestliže je vaše cílová skupina na českém trhu, určitě se vyplatí využívat tento nástroj, vzhledem k velkému počtu webu, které jsou do reklam zapojené.
Google Ads
Nepoužívanější platformou celosvětově je rozhodně Google Ads. Prostřednictvím Google Ads oslovíte zákazníky v síti Google. Google Ads jsou také známe pod názvem PPC – pay per click, neboli neplatíte za zobrazení reklamy, ale za proklik na vaše stránky. Google Ads má k dispozici různé druhy reklam, cílení na klíčová slova nebo přidání loga vašeho podnikání na Google Mapy. Znáte již Google Ads Editor? Díky tomuto desktopovému nástroji můžete pracovat v offline režimu a snadno tvořit a upravovat kampaně. Novinkou není ani Google Keyword, pomocí kterého, mimo jiné, zjistíte cenu za jednotlivá klíčová slova a jejich vyhledatelnost.
Speciálně pro PPC reklamy lze také využít nástroje, které pomáhají s automatizací PPC reklamy a jejich reportů, například PPC Bee, PPC robot.
Facebook ads
Pomocí reklam na platformě Facebook máte možnost oslovit fanoušky, kteří jsou registrovaní na sociálních sítích Facebook a Instagram. Facebook reklamy jsou zároveň finančně nejdostupnějšími reklamy. Z hlediska populace máte možnost oslovit velké množství uživatelů, kteří denně tráví čas na sociálních sítích. Pouze v ČR má Facebook přes 5,5 miliónu uživatelů, přičemž na Instagramu je jich přibližně 2,9 miliónu. Zároveň máte na výběr různé druhy a formáty reklamy, cílení dle zájmů, věku, státu, povolání aj. V letošním roce byl, ale Facebook nucen přijat určité změny, související s aktualizací Applu na iOS14. Kvůli ochraně dat, si uživatelé Applu mohou zvolit, jestli chtějí, aby jejich data Facebook sbíral. Tedy od května 2021 Facebook nemá k dispozici data od řady Apple uživatelů, což má vliv i na jeho reklamy — zhoršení jejich výsledků a vyšších cen za konverzi.
RTB
RTB neboli real time bidding je nákup display reklamy, který probíhá pomocí aukčního systému, v reálném čase. Nejpoužívanějšími systémy pro RTB reklamy jsou Adform a DV360. RTB má v nabídce mnohem širší portfolio webů než Google Ads jako například Spotify, nákup prostoru do hybridních televizí, ale také široké možnosti cílení reklamy na uživatele a nestandardní prémiové obsahy či formáty. Vzhledem k premiovějším webům se vyplatí pouze pro vyšší rozpočty.
Nástroje na tvorbu grafiky pro „negrafiky“
Tvorba grafiky by měla zůstat v rukou zkušených grafiků, ovšem ne vždy k tomu má člověk k dispozici finance, a proto specialista online marketingu může použít různé nástroje i pro negrafiky. Pokud specialista online marketingu potřebuje vytvořit banner, příspěvek na FB nebo letáček na akci, má k dispozici řadu online nástrojů, které mu tvorbu grafiky ulehčí.
Canva
Neznám nikoho, kdo by neznal Canvu. V Canvě si můžete vytvořit cokoliv, co vás jen napadne! Máte k dispozici šablony pro tvorbu různých grafických materiálů, jak tištěných, tak online. Přidejte vaši fotku, text, video, ikonu, prvky, odstraňte pozadí a mnoho dalšího. S Canvou dokáže pracovat každý, je intuitivní, uživatelsky přívětivá a má k dispozici i omezenější verzi zdarma. Vytvořená grafika má i poměrně dobrou kvalitu. Plná verze Canvy je za cenu $12.99/měsíc — ceník Canva.
Crello
Dalším online nástrojem je Crello, který je funguje úplně na stejném principu jako Canva. Jediný rozdíl je mezi menší výběr šablon, ale můžete si vytvořit formát, který zrovna potřebujete. V porovnání s Canvou, má k dispozici větší množství různých prvků, které jsou dostupné zdarma i v neplacené verzi. Ovšem kvalita výstupů již není tak žádoucí. Jako specialista online marketingu bych nedoporučila Crello, pokud potřebujete grafiku s lepší kvalitou například na web, na příspěvky na sociální sítě však stačí. Ve verzi zdarma je omezující možnost stáhnutí pouze 5ks vytvořené grafiky/měsíc.
Adobe nástroje
Tvorba grafiky, s využitím nástrojů od Adobe, je již pro více zkušené specialisty online marketingu. Photoshop používají nejčastěji profesionální grafici, ale pokud sním umíte pracovat, je to velké plus. Adobe má i spoustu nástrojů online (jak placené, tak zdarma), takže již není podmínkou, že si musíte instalovat program přímo do počítače. Jakákoliv grafika, kterou vytvoříte přes Adobe, má vždy dobrou kvalitu a nemusíte se bát ani tvorby různých bannerů či ikon na web.
Pixelmator/Gimp
Velmi dobrým nástrojem, pokud máte Mac počítač, je nástroj Pixelmator. Program je trochu podobný Canvě, ale s mnohem lepšími funkcemi a kvalitou výstupů. Dalším plusem je to, že si program jednou zaplatíte a máte ho již na pořád. $39.99 není žádná velká částka, a již nemusíte každý měsíc do konečna platit za nástroj. Podobný nástroj Pixelmatoru, ale pro Windows počítače, je nástroj pro tvorbu grafiky Gimp, který je zdarma.
Tiny PNG
Zmenšete obrázek či fotku, ale zároveň neztraťte jeho kvalitu. Tiny PNG je online nástroj pro zmenšení velikosti obrázku, který je zdarma. Jediná nevýhoda je ta, že obrázek nemůže být větší než 5 MB a někdy nahráváte obrázek několikrát, abyste se dostali na velikost, s kterou jste spokojeni. U placené verze máte potom možnost nahrát i větší obrázky.
Piktochart
K tvorbě infografiky, prezentací, reportů nebo dokonce k tvorbě příspěvků na sociální sítě můžete využít Piktochart. Příjemná změna, pokud tvoříte grafiku v Canvě, ale chybí vám některé prvky, například chcete vytvořit hezký graf nebo trochu jinou grafiku, než vždy. Můžete využít různých ilustrací, prvků a rámečků. Verze zdarma je limitovaná na 2 stáhnutí za měsíc a vodoznakem. Pokud byste si chtěli Piktochart předplatit, jeho cena začíná na $14/měsíc — ceník Piktochart.
Nástroje pro stahování fotek
Specialista online marketingu ke své práci potřebuje mít přístup k fotobankám, kde se stahují různé fotky, ikony a piktografy pro komerční použití. Vždy je dobré, pokud stahujete fotky odkudkoliv, si ověřit, jestli opravdu můžete fotky použít, popřípadě za jakých podmínek. Fotobanky mají dostupné velké množství fotek typu lifestyle, cestování, lidí, jídla či pití, pokud ale hledáte specifické fotky, například ze zdravotnictví, je problém s jejich dostupností. Problém u fotek zdarma je jejich originalita, často se setkáte s tím, že stejné fotky používá konkurence nebo značka, s kterou nechcete být spojováni. Mějte na paměti, že provedené výzkumy ukazují, že reálné fotky zvyšují konverzní poměr více, než fotky z banky!
Fotobanky zdarma
Pixabay
Pixabay je jednou z nejoblíbenějších fotobank, kde máte k dispozici fotky, ilustrace a vektory. Databáze je obrovská, bezmála s 2 milióny fotografií s vysokým rozlišením. Pokud se zaregistrujete, nemusíte již potvrzovat Re-Captchu.
Unsplash
Nenajdete-li vhodnou fotku na Pixabay, určitě zkuste štěstí na Unsplash. Fotobanka funguje na stejném principu a najdete zde spoustu cool, designových fotek v dobré kvalitě.
Pexels
Pokud se vám nezadařilo najít vhodnou fotku v předchozích fotobankách zkuste ještě Pexels. Pexels má sice menší databázi fotek, ale i tak může dobře posloužit.
Menší fotobanky, ale stále zdarma, jsou — Picjumbo, Free-images, Pickupimage, StockSnap.io, Burst.
Placené fotobanky
Předplatné u placených fotobank funguje většinou na základě měsíčních tarifů na stáhnutí určitého počtu fotek. Jestliže byste se nechtěli vázat, existují balíčky na zaplacení jednorázového poplatku za x fotek. U některých fotobank se můžete setkat s tím, že nevyžadují platbu za fotky, ale musíte při použití fotek uvádět zdroj. Nejznámější placené fotobanky jsou Deposit photos, Shutterstock, Dreamstime, Adobe Stock, 123RF, Getty images.
Pokud hledáte krásné vektory, fotky nebo videa, určitě poslouží Vecteezy. Nezapomeňte, ale uvádět zdroj, pokud se nerozhodnete za obrázek zaplatit. Pro různé ilustrace a ikony může být zajímavý Undraw a Icon finder.
Základní informace
Specialista online marketingu může mít různá zaměření – specialista na sociální sítě, e-mail marketing, výkonnostní marketing a specialista na SEO. Úkolem každého specialisty je splnit vaše cíle, v podobě přivedení nových zákazníků, zviditelnění firmy či zvýšení prodejů, prostřednictvím internetového marketingu.
Nejlepší nástroje pro správu sociálních sítí jsou Facebook Business Suite & Creator Studio, Zoomsphere, Kontentino, Buffer, Hootsuite. Záleží, kolik a jaké sociálních sítí spravujete, které funkce jsou pro vás důležité a jestli se řídíte podle ceny nebo uživatelského prostředí.
Mezi nejlepší nástroje pro posílání marketingových e-mailů patří SmartEmailing, Ecomail, Mailchimp, MailerLite, SendinBlue. Při výběru e-mailového nástroje zaleží, jak máte velkou databázi kontaktů, jak často posíláte e-maily a kolik jste ochotni za nástroj pro e-mail marketing zaplatit.