SMS marketing ve zdravotnictví Online marketing

SMS marketing, nejen ve zdravotnictví: proklik až 19 %

 SMS marketing je moderní a velmi účinný marketingový nástroj, jak oslovit své zákazníky. Oproti tradičním marketingovým nástrojům nabízí až 7,5krát vyšší míru prokliku. SMS zprávy se čtou mnohem rychleji a nejsou uživateli považovány za spam. Nejvyšší čas oprášit telefonní čísla a poslat vašim klientům SMS!

Proč se zaměřit na SMS marketing?

Přibližně 98 % populace nad 16 let vlastní mobilní telefon. Průměrně až 85krát denně každý kontrolujeme svůj telefon (Czso.cz, Dailymail.com.uk). Posílání zpráv je v posledních letech na ústupu, vzhledem k různým aplikacím a sociálním sítím, které nahradili posílání SMS zpráv. Na druhou stranu, počet zaslaných e-mailů mnohonásobně roste a zaujmout čtenáře k otevření e-mailu se stalo v poslední době téměř nemožné. U e-mailů se pohybuje míra prokliku kolem 2,5 — 3,5 % (Callhub.io). Co byste říkali na úspěšnost prokliku až 19 %? Nemožné? Ne, pokud využíváte SMS. Nemluvě o porovnání nákladů například s e-mailovou kampaní — vytvoření šablony, grafiky a textu. Náklady na SMS kampaně jsou mnohem nižší i z hlediska návratnosti.

Kdy využít SMS kampaně?

SMS kampaně je vhodné využít v případě, že potřebujete vykomunikovat speciální nabídku nebo zajímavou akci. Například plánujete již X. ročník konference a zbývá posledních pár dnů vstupenek za lepší cenu. Jedná se o jedinečnou nabídku, která je časově omezená. V tomto případě, myslete na kvalitu než kvantitu, aby splnila svůj účel. Vyberte vhodné adresáty, napište zprávu a odešlete SMS. Pokud se jedná o jedinečnou nabídku zaslanou na vhodnou cílovou skupinu očekávejte až 19% proklik.

Příklad SMS kampaně jako pozvánka na konferenci
Příklad, jak by mohla vypadat SMS pro vaše klienty — krátká a výstižná zpráva s pozvánkou na konferenci a zvýhodněnou cenou za vstupenky.

SMS marketing ve zdravotnictví

SMS kampaně jsou vhodným doplňujícím nástrojem pro komunikaci s lékaři. Krátká, personalizovaná zpráva s jasný cílem. Vzhledem k povaze a konzervativnosti tohoto odvětí je SMS marketing ve zdravotnictví vhodný pro komunikaci s touto cílovou skupinu. Výhodou je rychlost reakce uživatelů, více než 90 % zpráv je otevřeno v prvních 90 sekundách (Oracle.com).

Výhodou SMS kampaní jsou okamžité výsledky, které můžete vidět.
Zprávy klienti otvírají v prvních sekundách, minutách od doručení, můžete tedy vidět výsledky během pár minut.

Farmaceutické společnosti zahlcují lékaře velkým množství e-mailů klidně i několikrát denně. E-maily jsou často dlouhé a CTA tlačítka až na konci. Slyšeli jste, ale že by posílali SMS? Zaměřte se na marketingové kanály, které využívá vaše cílová skupina, ale nenajdete zde konkurenci.

Google analytics výsledky SMS kampaně
Kampaň zacílená na zubní lékaře s databází 799 telefonních čísel a mírou prokliku až 10,4 %.

Výběr systému k odeslání SMS

Na trhu je dostupných několik systému k odesílání SMS. Mezi nejznámější patří a mnou používaný je SMS manager.cz, kde si můžete nabít kredit na základě počtu zpráv, které potřebujete odeslat. Nejste vázáni na žádné předplatné, ani omezeni počtem odeslaných zpráv. Ceny jsou již od 0,75 Kč za SMS. Zprávy mají možnost odpovědi, takže uživatelé mohou na zprávu odepsat a odpověď Vám přijde na e-mail a do SMS systému. V případě, že si nepřejí od Vás nadále dostávat zprávy mohou se i odhlásit.

Vaše kontakty můžete jednoduše nahrát v csv. formátu anebo jednoduše zkopírovat čísla z Excelu v řádkovém formátu. Výhodou je i možnost poslání zpráv do ostatních krajin, nevadí tedy, pokud máte v databázi telefonní čísla s předvolbou jiných zemí.

Na co nezapomenout u SMS?

Zpráva by měla být krátká, výstižná a obsahovat tzv. message, kterou klientům chcete sdělit. Zpráva musí obsahovat odkaz, nejlépe ve zkrácené formě, přece jenom máte 160 znaků v jedné zprávě (můžete využít personalizace a zkrácení odkazu Bit.ly). Přidejte do odkazu UTM parametr, abyste mohli měřit úspěšnost své SMS kampaně. A neméně důležitá je optimalizace landing page pro mobilní telefony.

Kampaně jsou v porovnání s ostatními marketingovými nástroji účinné, levné a máte až 90% jistotu, že si klient zprávu od Vás přečte. Vaše cílová skupina nemusí mít chytrý telefon ani internet k přijetí zprávy. SMS marketing ve zdravotnictví je dalším možným kanálem, jak oslovit lékaře zejména ty, kteří jsou více konzervativní nebo méně technologicky zdatní. Důležitý je jen telefon, který máme stejně každý položený na stole a připravený ke zkontrolování sociálních sítí nebo vyhledání informací. Nevěřte názorům typu, že tento nástroj se již nepoužívá nebo není efektivní, dokud ho nevyzkoušíte pro váš produkt nebo službu a cílovou skupinu. Každá služba má svého kupce.

Základní informace

SMS marketing je moderní a velmi účinný marketingový nástroj, jak oslovit své zákazníky. Oproti tradičním marketingovým nástrojům nabízí až 7,5krát vyšší míru prokliku. SMS zprávy se čtou mnohem rychleji a nejsou uživateli považovány za spam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: