PPC specialist | Ivana Neckařová

PPC specialista


PPC specialista, s využitím svých zkušeností s tvorbou reklam, zlepší povědomí o vašem produktu či službě a tím zvýší i zisk firmy. Znalosti Google Ads, Sklik a reklam na sociálních sítích. Domluvte si odbornou konzultaci s PPC specialistou zdarma.

Co dělá PPC specialista?

PPC specialista má na starosti kampaně ve vyhledávací a obsahové síti. Nastavuje a optimalizuje reklamy ve vyhledávání, display reklamu, remarketing a další PPC formáty reklam. Důležitá je i znalost analytických nástrojů jako Google Analytics a Adobe Analytics k vyhodnocování kampaní. Ke správnému nastavení PPC reklam je dobré mít přesah znalostí do ostatních oblastí online marketingu, primárně zkušenosti s reklamou na sociálních sítích a znalost SEO. Hlavním cílem PPC reklam je návratnost investice.

Co je to PPC?

PPC je tzv. pay per click reklama, v které se platí za proklik návštěvníka z reklamy na Vaši webovou stránku. Jedná se o velmi efektivní formu reklamu, kdy můžete svůj úspěch sledovat pomocí návratnosti Vaší investice. PPC reklama se v porovnání s ostatními reklamy liší právě platbou za proklik, a ne za zhlédnutí reklamy. Reklamy ať již na sociálních sítích, Skliku nebo PPC jsou součástí výkonnostního marketingu a doplňují tak ostatní marketingové služby, v rámci marketingové strategie produktu či služby.

Cíle a výhody PPC reklamy

Hlavní výhodou PPC reklam je možnost přesného zacílení reklamy na vaši cílovou skupinu. Díky přesnému zacílení zvyšujete pravděpodobnost, že návštěvník, který klikne na vaši reklamu má skutečně zájem o daný produkt nebo službu. Cílení můžete upřesnit na základě zájmů, zvyků, pohlaví, věku nebo lokality.

V rámci reklam můžete zacílit reklamy na dané publikum pomocí země, regionu, kraje až na konkrétní místa. Pokud máte kamenný obchod, můžete cílit na návštěvníky, kterou jsou ve vašem okolí, aby navštívili váš obchod. Vyberte si, kde přesně má být reklama vidět.

Oproti jiným online marketingovým aktivitám dokážete přesně u PPC kampaní měřit vaši úspěšnost a její návratnost. PPC systémy nabízí přesné a detailní statistiky o vašich klíčových slovech a kampaních. Zjistíte kolik vás stála celá kampaň, cenu za proklik, počet prokliků aj. Na základě těchto statistik, které jsou poměrně aktuální (zpoždění pár hodin) dokážete ihned optimalizovat svoje kampaně. Reklamu můžete ihned vypnout nebo pouze pozastavit.

Reklamu vytvoříte za pár hodin a po schválení, které trvá opět maximálně pár hodin, již vaše reklama běží na ostro. Můžete tak velmi rychle přivést nové návštěvníky na webovou stránku, čímž zvyšujete její viditelnost, návštěvnost a pravděpodobnost konverze.

PPC vs. SEO

PPC reklamy jsou forma reklamy, kterou si zaplatíte a Google zobrazuje reklamy ve svých výsledcích, nejen ve vyhledání. SEO na rozdíl od PPC reklam, je organické vyhledávání, které si nelze zaplatit. PPC specialista nastaví reklamu a ihned běží.  Na druhou stranu, SEO je soubor metod, pomocí kterých optimalizujete webovou stránku a kontinuálně zlepšujete její pozici ve vyhledávačích, jedná se o dlouhodobé aktivity, o které se stará zkušený SEO specialista.

PPC a SEO jsou aktivity, které se navzájem doplňují a je dobré tyto aktivity kombinovat. Pomocí PPC reklamy rychle přivedete na vaši webovou stránku návštěvníky a mezitím pracujete na svém SEO a postupně, se zlepšující optimalizací, snižujete své rozpočty na PPC reklamy. Výsledky ze SEO mají trvalejší výsledky a lepší výsledky konverzí oproti PPC reklamám. Nevýhodou jsou kontinuální změny v algoritmech SEO, který může vaši pozici kdykoliv změnit.

Typy PPC kampaní

Existují různé druhy kampaní, ale mezi základní druhy patří kampaně ve vyhledávací sítí, obsahové síti a remarketing.

Kampaně ve vyhledávací síti

Ve vyhledávací síti se reklamy zobrazují v případě, že uživatel hledá určité produkty nebo služby, pomocí zadané klíčové fráze (Google, Google Maps, Google Shopping, Seznam, Centrum aj.). O zobrazení reklamy rozhoduje tzv. bidding, kdy reklamy mezi s sebou „soutěží“ a vyhraje ta s nejvyšší nabídkou, relevantností a kvalitou reklamy. Reklamy mají podobu textového inzerátu a zobrazují se jako první výsledky ve vyhledávání a jsou označené „Reklama“ nebo „Ads“. Za reklamami se zobrazují organické (neplacené) výsledky vyhledávání.

Kampaně v obsahové síti

Reklamy v obsahové síti se zobrazují lidem na základě zacílení, zároveň, ale uživatel nemusí mít o produkt skutečně zájem. Výběr správného uživatele probíhá na základě jeho aktivit z minulosti,  vyhledávaných klíčových slov, témat, URL stránek, zájmů, chování na internetu.

Jedná se o reklamy, které mají podobu grafické nebo textové reklamy. Google Ads se zobrazují na webech, které poskytují reklamní prostor Googlu a na jeho partnerských webech (Gmail, Youtube). Webové stránky, kde se reklamy zobrazují, jsou vybrány na základě klíčových slov na webové stránce nebo zaměření webových stránek.

Zobrazení reklam funguje na stejné principu jako ve vyhledávací síti, o zobrazení reklamy rozhoduje aukce, do které vstupuje výše nabídky a kvalita reklamy. Typický je tzv. nativní formát, kdy se reklama tváří jako článek, ale je označena štítkem reklama. Dynamické bannery zobrazují uživatelům produkty a služby, které inzerent zvolil anebo branding, kdy reklama obklopuje webovou stránku z obou stran a nezmizí při scrollování.

Remarketing

Remarketing zobrazí vaši reklamu uživatelům v obsahové síti uživatelům, kteří již v minulosti navštívili webovou stránku. Dynamický remarketing zobrazuje reklamu na produkty, které si uživatel na vaší webové stránce přímo prohlížel. Tento typ reklam, přivádí potenciální zákazníky zpět na web a připomíná jim nákup, který nedokončili.

PPC systémy

PPC systémy jsou poskytovatelé reklam, pomocí kterých můžete inzerovat na různých platformách. Nejpoužívanějšími systémy jsou Google Ads, Facebook Ads a Sklik, které patří mezi nejrozšířenější PPC systémy v ČR. Většina populace v ČR používá k vyhledávání platformu Google a přibližně 1/3 používá vyhledávání na Seznamu. PPC reklamy běží na různých zařízeních nejen na PC, ale také na mobilních zařízeních, iPadech. Při vytváření grafiky a různých formátu je vhodné myslet právě i na různá zařízení.

PPC systémy se mezi s sebou liší hlavně platformou na jaké reklama běží a můžou se lišit některé formáty reklam.

Google Ads

Google Ads je globální systém PPC reklam Googlu. Reklamy se obrazují ve vyhledávací sítí a obsahové sítí Google a na partnerských webech. Pomocí Google Ads máte možnost oslovit oslovit jak zákazníky z ČR, tak z celého světa. Mezi partnerskými weby jsou například i české weby jako Centrum.cz, iHNed.cz aj.

Facebook Ads

Facebook Ads jsou reklamy, které běží na platformě Facebook. Reklamy jsou srovnatelné s ostatními systémy jako Google Ads nebo Sklik. K dispozici je detailní zacílení na uživatele, které je do jisté míry nepřesné, jelikož spoléháte na ůdaje vyplněné v profilu.Uživatel, který sleduje lékařské skupiny nemusí být nutně lékař.

S novými iOS aktualizacemi byl Facebook nucen přijmou řadu opatření a cílení na konkrétní uživatele, je opět složitější a méně přesné. Business manager, v kterém se reklamy nastavují, se navíc velmi často mění a stává se, že některé funkce časem přestanou fungovat nebo existovat.

Sklik

Sklik reklama je velmi podobná Google Ads. Reklamy se zobrazují ve vyhledávání Seznam.cz a v jeho prohlížeči. Sklik má ve svém portfoliu velké množství českých webu a pokrývá až 95 % českých uživatelů. Vytvářet můžete textové reklamy, produktové inzeráty, bannery, obsahové reklamy. V porovnání s Google Ads se mírně liší demografické složení uživatelů. Pokud cílíte na mladší technicky zdatné uživatele Google Ads bude jistě fungovat lépe.

PPC reklamy vyžadují člověka, který jim opravdu rozumí. Nevyplatí se investovat peníze do reklam s tím, že si je sami nějak nastavíte. Pro zanalyzování situace, nastavení PPC reklam a optimalizaci, kontaktujte specialistu na PPC.

Základní informace

PPC specialista s využitím svých zkušeností s tvorbou reklam, zlepší povědomí o vašem produktu či službě a tím zvýší i zisk firmy. Domluvte si odbornou konzultaci se specialistou na PPC zdarma.

%d bloggers like this: