online marketing ve zdravotnictví Online marketing

Online marketing ve zdravotnictví

Jedním z důvodů, proč zvážit online marketing ve zdravotnictví je dostupnost vašeho jména na internetu. Dnes, když se člověk rozhodne, že potřebuje navštívit nového lékaře, má dvě možnosti – buď se připojí k internetu a jednoho vyhledá, nebo se zeptá svých přátel a pak lékaře vyhledá na internetu. Pro obě dvě možnosti je důležitý online marketing ve zdravotnictví. Pokud zvolíte správnou strategii online marketingu, navýšíte počet svých potenciálních pacientů bez ohledu na to, jak vás vyhledávají. A nejenom to, zlepšíte i své postavení v porovnání s konkurencí.

Přečtěte si tipy, které byste měli zařadit do vašich online marketingových aktivit.

Nepodceňte online marketing ve zdravotnictví

Zdravotnický průmysl se vyvíjí velmi rychlím tempem, díky dostupným inovativním technologiím. Je důležité, aby i lékaři s tímto vývojem drželi krok a nepřišli o své pacienty v boji s lépe připravenou konkurencí, která je například v online marketingu již zběhlá. K online marketingu ve zdravotnictví přistupujte vždy strategicky. Zamyslete se na stylu prezentace své ambulance na internetu, komunikační strategii a vhodnými kanály ke spojení s pacienty. Nezapomeňte sladit marketingovou strategii se svými cíli.

Proč je online marketing důležitý i ve zdravotnictví?

Chování pacientů a jejich návyky se v poslední dekádě razantně změnily a svou roli zde hraje hlavně internet. Před internetem se lékaři primárně spoléhali na doporučení od spokojených pacientů poskytnutím kvalitní zdravotní péče. V dnešní digitální době, ale pacienti vyhledávají lékaře hlavně na internetu. Pacienti mají k dispozici všechny informace o poskytované zdravotnické péči, které na internetu najdou. Díky tomu, si mohou nabídky porovnat a vybrat si lékaře, který jim nejvíce vyhovuje.

Google vyhledávání

V první řadě, zkuste si vygooglit sami sebe nebo svou ambulanci? Ujistěte se, že víte, jak vypadá vaše online prezentace v očích těch, kteří vás vyhledávají. Získáte tak představu o tom, kde začít při vytváření online marketingové strategie. Nejčastěji pacienti vyhledávají lékaře na internetu prostřednictvím Googlu. Pouhým zadáním hledaného výrazu například „obvodní lékař Praha“ do Googlu najdete všechny praktické lékaře v Praze. Výsledky vyhledání jsou rozdělené do 3 kategorií – reklamy na relevantní webové stránky, seznam lékařů na mapě a vybrané relevantní webové stránky.

Reklamy, které cílí na vyhledávaný výraz se zobrazují na stránce jako první. Většinou se jedná o reklamu větších klinik nebo zdravotnických zařízení, které poskytují celou řadu lékařů. Na základě posledních výzkumů, přibližně kolem 40 – 60 % uživatelů klikne na jednu ze zobrazených reklam. Což odpovídá na otázku, jestli se reklamy vyplatí. Reklamy se zobrazují mezi prvními výsledky vyhledávání, je tedy pravděpodobné, že klient se dostane na webovou stránku kliknutím na reklamu. V této chvíli je čistě na vás ho přesvědčit, aby se rozhodl vám zavolat. Mějte k dispozici na stránce všechny informace a nabízené služby.

online marketing vyhledávání reklamy
Google vyhledávač zobrazuje jako první výsledky, na základě zadaného výrazu, reklamy neboli tzv. placené výsledky. Placené výsledky mají vždy na začátku označení reklama nebo Ad. Tyto reklamy jsou vybírány podle relevantnosti k vámi zadanému výrazu, kvality, ale také na základě částky, kterou zadavatel zaplatí za proklik na propagovanou stránku.

Pod reklamami se zobrazí mapa s výsledky, v mém případě seznam obvodních lékařů v Praze. Po rozkliknutí mapy se zobrazí seznam lékařů s jejich základními informace a s tím nejdůležitějším – hodnocení ostatními pacienty. Nejčastěji se pacienti rozhodují právě na základě těchto hodnocení. Chtějí pro svoje zdraví to nejlepší, tedy zkušeného a dobrého lékaře, u kterého budou v dobrých rukou. Zaregistrovali jste již vaši ambulanci do Googlu? Registrace je zdarma a můžete si ihned vytvořit svůj profil na Google Moje firma. Jakmile bude vaše ambulance zaregistrovaná a ověřená, vyzvěte pacienty po návštěvě k zanechání zpětné vazby. Můžete jim například poslat automatizovaný e-mail s odkazem přímo na vyplnění.

zobrazení ambulance ve vyhledávání Google Moje podnikání
Google vyhledávání v mapě je další typ vyhledávání. V mapě naleznete všechny podnikání, které jsou zaregistrované v Google Moje podnikání. Pokud nejste zaregistrovaní, bohužel se vaše ambulance nezobrazí. Výsledky vyhledávání jsou seřazené podle lokality, v které se nacházíte.

Poslední částí ve vyhledávání je organický obsah, kdy Google dle relevantnosti k vyhledávanému výrazu zobrazí příslušné stránky. Pokud nechcete utrácet za reklamu na klíčová slova (viz. první část vyhledávání), soustřeďte se na optimalizaci stránky pro vyhledávače (SEO). Ovšem získat dobrou pozici ve vyhledávání není otázka pár týdnů, ale spíše měsíců intenzivní práce na vaší stránce. Optimalizace stránky pro vyhledávače je v porovnání s reklamami zdarma. Dobrou pozici ve vyhledávání si udržíte, pokud je optimalizace dobře zpracovaná. Potřebujete mít, ale zkušeného člověka, který vám s optimalizací pomůže.

Organické vyhledávání v Googlu (SEO)
Pomocí organického vyhledávání najdete stránky, které nejvíce odpovídají vyhledávanému výrazu. Jednotlivé stránky se zobrazí dle relevantnosti. Relevantnost jednotlivých stránek je hodnocena za základě klíčového slova, které jste vyhledali a zároveň je obsaženo i na dané stránce. Klíčové slovo rozhodne jestli se stránka zobrazí. Dalším parametrem je doménová autorita stránky, ta rozhodne na které stránce vyhledávání se umístíte. Proto nepodceňte optimalizaci stránky pro vyhledávače.

Vybudování dobrého jména prostřednictvím online marketingu ve zdravotnictví

Díky online marketingu ve zdravotnictví a s kombinací vhodných aktivit dokážete přenést svou reputaci a odborné znalosti i do online prostředí. Sdílejte odborné znalostí a edukujte pacienty o zdravotnické péči. Vaši snahu pacienty ocení. Zaměřte se na tvorbu kvalitního obsahu, který je klíčový pro získání pozornosti pacientů na internetu. Vyhněte se čistě reklamním textům, které bohužel nepřinesou očekávané ovoce.

Webová stránka

Pokud najdou pacienti na internetu vaši ambulanci, zamíří na webovou stránku. Funkční webová stránka, kde pacienti najdou základní informace o ambulanci a nabízené služby, je základ. Máte na webové stránce možnost objednat se online? Máte další plus, pacienti si tak mohou kdykoliv během dne rezervovat návštěvu bez potřeby volat do vaší ambulance. Zejména pro mladší generaci je to přijatelnější možnost, rovnou vidí vaši kapacitu a kdy nejdříve by mohli na prohlídku přijít. Nezapomeňte na responzivitu stránky, pacienti čím dál častěji využívají k vyhledávání mobilní telefony!

Sociální sítě

V dnešní době je běžné, že ambulance nebo jiné zdravotnické zařízení má své vlastní Facebookové nebo Instagramové stránky či skupiny. Sociální sítě nejsou ani ve zdravotnictví tabu! Díky nim, se spojíte s vašimi pacienty napřímo a budete ve spojení i mimo vaši ambulanci. Výběr vhodných sociálních sítí je ale potřeba pečlivě zvážit, dle cílové skupiny, kterou se chystáte oslovit. A jaký obsah sdílet na sociálních sítích? Obecně platí, čím více zajímavého obsahu vyprodukujete, tím lépe, ale obsah musí být relevantní a přínosný. Pomocí obsahu, tedy například edukativních článků, různých videí, fotek a novinek z ambulance, dovolíte pacientům nahlédnout až k vám do ordinace, získáte si tak nejenom jejich loajalitu ale i vztah k vaší značce. Budou se cítit, jako by byli vaší součástí.

Online marketing ve zdravotnictví příklad na Instagramu
I lékař může mít úspěšný profil na instagramu nebo facebooku. Profil funkcni_lekar, za kterým stojí doktor Jan Vojáček, je toho důkazem. Na sociálních sitích dokázal vybudovat díky svým radám, tipům bezmála 70 tisícovou základnu fanoušků. Cílem nemusí být získat takto velký počet sledujících, ale mít sociální sítě jako doprovodný kanál k dalším online marketingovým aktivitám.

E-mail marketing

Dalším důležitým kanálem, který je vhodný k navázaní komunikace s pacienty je e-mail. Tento kanál bývá často podceňovaný. Každý den nám sice do e-mailových schránek přijde spousta e-mailů, ale důležité informace od našeho doktora – to je jiný příběh. Opět je zde klíčový obsah. Sdílejte se svými pacienty důležité informace o vaší ambulanci, upomínky k návštěvě, zajímavé akce apod. Ukažte pacientovi přidanou hodnotu vašich e-mailů. Poslední výzkum ukázal, že lékaři, kteří udržují se svými pacienty kontakt i mimo ordinaci, mají menší odliv pacientů a je méně pravděpodobné, že se pacient nedostaví na objednaný termín. Nezapomeňte na předmět e-mailu, jeho podobu, frekvenci zasílání nebo čas odeslání.

E-mailový marketing patří v dnešní době mezi nástroje, které můžete využít ke komunikaci s pacienty bez toho, abyste museli řešit jak fungují algoritmy a jestli se e-mail vůbec zobrazí pacientovi. E-mail je jediný kanál, který je ovlivněn algoritmy pouze z hlediska řazení zpráv do hlavní nebo reklamní složky. Dejte si záležet na obsahu a předmětu e-mailů, aby byly pro čtenáře zajímavé a poutavé, tak si zajistíte jejich čtenost.

V online marketingu ve zdravotnictví můžete využít všechny dostupné kanály, které využívají i jiná odvětví, ale potřeba mít na paměti, že se jedná o marketing cílící na zdraví člověka. Při propagaci léčivých přípravků mějte také na paměti zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Zákon upravuje možnosti reklamy léčivých přípravků jak na širokou veřejnost, tak na odborníky zejména v oblasti rozhlasového a televizního vysílání. Při jeho porušení vás může SÚKL pokutovat vysokou částkou!

Online marketing je nedílnou součástí každého podnikání a do budoucna lze očekávat větší přesun aktivit do online prostředí, například už umíněné objednání přes internet nebo i samotná návštěva lékaře prostřednictvím internetu. Telemedicína zaznamenala v Česku za poslední rok nárůst kvůli pandemii a je pravděpodobné, že tento trend se ještě rozšíří a pomalu se začne odstupovat od nutnosti navštěvovat vždy lékaře osobně, například při dodatečných kontrolách. Ovšem záleží na specializaci lékaře, ne vždy je možné nahradit prohlídku. Telemedicína přináší i řadu benefitů pro pacienty, například se lepší dostupnost lékaře a zkrácení doby, kterou potřebuje mít doktor vvyhrazenou na návštěvu pacienta. Lékař tak lépe rozdělí čas mezi své pacienty. Věnuje více času těžším případům a nebude ve skluzu s ostatními pacienty, ale zachová si poskytovanou kvalitu.

Chcete získat do ambulance více loajálních pacientů a vybudovat si online reputaci? Začněte se věnovat online marketingu! Pokud si nevíte rady, jak online marketing integrovat do vaší ambulance, domluvte si se mnou schůzku. Podíváme se na váš současný stav a strategicky přizpůsobíme online aktivity vaším cílům.

Základní informace

Online marketing, neboli digitální marketing ve zdravotnictví se označuje jako souhrn aktivit, pomocí kterých se propagují nabízené služby, produkty nebo značka podnikání, prostřednictvím internetu. Online marketing se využívá ve zdravotnictví primárně k oslovení nových a udržení stálých pacientů a ke zviditelnění ambulance nebo zdravotního střediska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: